Arhiva

Archive for 2 februarie 2016

FESTIVALUL- CONCURS INTERNAŢIONAL DE CREAŢIE LITERARĂ ”TITEL CONSTANTINESCU”, Ediția a IX-a, 2016. Regulament, termene, premii!


EDIŢIA A IX-a

Editura RAFET şi Asociaţia Renaşterea Râmniceană
organizează

FESTIVALUL- CONCURS INTERNAŢIONAL DE CREAŢIE LITERARĂ
”TITEL CONSTANTINESCU”

 

 

CONCURS DE VOLUME.

REGULAMENT

 

Festivalul Internaţional de Creaţie Literară “TITEL CONSTANTINESCU”, ediţia a IX-a, îşi propune sprijinirea creatorilor literari din România şi din diaspora. Concursul de literatură cuprinde mai multe genuri literare, la care concurenţii pot lua parte (poezie, proză scurtă, roman, eseu, teatru, critică, traducere).
Etapele desfăşurării concursului sunt următoarele:
– primirea lucrărilor: 5 Februarie – 31 MAI 2016
– jurizarea şi stabilirea câştigătorilor: 1 IUNIE – 1 AUGUST 2016
– premierea şi gala laureaţilor: 3 Septembrie 2016, Râmnicu Sărat, ROMÂNIA.
Creatorii literari pot participa la concurs la unul sau la mai multe genuri literare, cu un singur volum care să nu depăşească 120 pagini scrise pe computer, cu litera de 12, format A5.
Nu sunt acceptate volumele publicate.
Manuscrisele pregătite pentru publicare se primesc la sediul Editurii RAFET din Râmnicu Sărat, str. Grădiştea, nr. 5, jud. Buzău, cod poştal 125300, pe CD, ori pe adresa de e-mail: editurarafet@gmail.com.
Volumele trimise pentru concurs, nu se returnează după terminarea festivalului.

Premiile care se vor acorda:

1. Marele Premiu „Titel Constantinescu” – publicarea volumului
2. Premiul ,,Slam Râmnic’’ – publicarea volumului
3. Premiul „Victor Frunză”- publicarea volumului
4. Premiul „Mircea Micu ”- publicarea volumului
5. Premiul „Florica Cristoforeanu ”- publicarea volumului
6. Premiul ,,Octavian Moșescu’’- publicarea volumului
7. Premiul ,, Fănuş Neagu’’ – publicarea volumului

Constantin Marafet

trandafir

Categorii:PRESA, SEMNAL

CONCURSUL NAȚIONAL ,,OCROTIȚI DE EMINESCU” – Ediția a XVI-a , 29-30 ianuarie 2016 REZULTATELE FINALE


Asociaţiunea Transilvană pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român – ASTRA

Despărţământul ,,Timotei Cipariu’’ – Blaj

CONCURSUL NAȚIONAL ,,OCROTIȚI DE EMINESCU” –

Ediția a XVI-a , 29-30 ianuarie 2016

REZULTATELE FINALE – Secțiunea creație

Membri ai juriului:

Aurel Pantea (președinte), Ion Buzaşi, Silvia Pop, Maria-Daniela Pănăzan, Claudia Oancea-Raica, Virgil Todeasă

  1. Studenți și liceeni

 

Marele Premiu:

Câmpean Maria – Colegiul National Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia

Moldovan Ioana-Ilinca – Palatul Copiilor Bistrița

 

Premiul Special al Juriului:

Ștefănescu Cristian Emanuel – Universitatea București

Muscalu Ana-Maria – Liceul Teoretic „A. Vlaicu” Breaza / Casa de Cultură Ploiești

Premiul I:

Obedea Eduard Nicolae – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita

Bocșa Maria-Andreea – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia

Goicea Tudor – Colegiul Național „Mihai Viteazul” Sf. Gheorghe

Premiul al II-lea

Mădălina Mardan – Colegiul Național „Doamna Stanca” Făgăraș

Alexandra Ionuța Andrecuț – Palatul Copiilor Bistrița

Crețu Cosmin – Colegiul National Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia

Premiul al III-lea

Suciu Nicolae – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita

Țigău Diana-Nicoleta – Colegiul Național „Jean Monnet” Ploiești

Morar Paul – Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud

Simina Bălan – Palatul Copiilor Bistrița

Bianca Cojocaru – Colegiul Național „I.L. Caragiale” / Casa de Cultură Ploiești

Costea Mircea – Colegiul National Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia

 

Mențiuni:

Dălălău Andrei – Colegiul Național „A. P. Ilarian” Târgu Mureș

Iorga Diana-Maria – Colegiul Național „Mihai Viteazul” Sf. Gheorghe

Dobocan Diana – Colegiul Național „Emil Racoviță” Cluj-Napoca

Denis Lengyel – LiceulTeoretic „Samuil Micu” Sărmașu

Herța Dănuț – Liceul Teoretic „Petru Rareș” Tg. Lăpuș

Rinciog Teodora– Colegiul Național „I.L. Caragiale” / Casa de Cultură Ploiești

Premiul Revistei „Vatra Veche” Tg. Mureș

Porime Bogdan – Colegiul Național „A. P. Ilarian” Târgu Mureș

Premiul Editurii CronoLogia Sibiu

Moldovan Ioana-Ilinca – Palatul Copiilor Bistrița

Premiul Editurii „Cezara Codruța Marica” Tg. Mureș

Clopotaru Roxana Florentina – Grupul Național Clubul Victorioșilor Târgoviște

Premiul Editurii Astra Blaj

Pantazi Denisa – Alina – Teoretic „A. Vlaicu” Breaza / Casa de Cultură Ploiești

Premiul Revistei Astra Blaj

Manolescu Andreea Diana – Colegiul Național „I.L. Caragiale” / Casa de Cultură Ploiești

  1. Gimnaziu

 

Premiul I

Vintilă Ioana – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj

Găinaru Sebastian – Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați

Bunea Teodora – Liceul Teoretic „A. Vlaicu” Breaza / Casa de Cultură Ploiești

 

Premiul al II-lea

Turcu Ionuț – Liceul Teoretic „Pavel Dan” Câmpia Turzii

Nicula Marco – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita

Niculaie Eliza Ana – Colegiul Național „I.L. Caragiale” / Casa de Cultură Ploiești

 

Premiul al III-lea

Gonda George – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Năsăud

Nașcuțiu Mihai – Palatul Copiilor Bistrița

Dragoș Baciu – Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

 

Mențiuni:

Muntean Georgiana Daniela – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita

Deva Adelina – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj

Marina Anca-Iustina – Școala Gimnazială Cămărașu

Mustea Anda – Școala Gimnazială Cătina

Fleacă Alina – Școala Gimnazială Apoldu de Jos

 

 

TABEL REZULTATE – Secțiunea RECITARE DIN LIRICA EMINESCIANĂ

 

Membri ai juriului: Nicolae Băciuţ (președinte liceu) , Valentin Marica, Lazăr Lădariu, Răzvan Ducan (președinte gimnaziu), Ana Hinescu, Carmen Simu

 

  1. Liceeni

 

Marele Premiu

Dumitran Marian – Casa de Cultură Ploiești

Ghițiu Andreea – Liceul Teoretic „Petru Rareș” Tg. Lăpuș

Premiul I

Mihiș Sarah – Liceul Teoretic „Petru Rareș” Tg. Lăpuș

Pantazi Denisa – Casa de Cultură Ploiești

Pataky Iszabella – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj

Alexa Raul – Colegiul National Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia

Premiul al II-lea

Someșan Angela – Dumbrăveni

Pop Răzvan – Liceul Teoretic „Petru Rareș” Tg. Lăpuș

Sanda Sorin – Colegiul National Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia

Notar Sabina – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita

Moldovan Emina – Liceul Tehnologic Nr. 1 Luduș

Docolin Cătălin – Liceul Teoretic „Andrei Bârseanu” Târnăveni

Premiul al III-lea

Filip Mădălina – Liceul Teoretic „Petru Rareș” Tg. Lăpuș

Gânță Andru – Colegiul National Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia

Anton Vlad – Casa de Cultură Ploiești

Ciulea Antonia – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj

Mihalcea Raluca – Casa de Cultură Ploiești

Radu Raluca – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj

Sima Alex – Liceul Teoretic „Petru Rareș” Tg. Lăpuș

 

Mențiuni:

Dimitroglo Vlada – Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Șipoș Nora – Liceul Tehnologic Dej

Rațiu Gianina – Liceul Teoretic „Andrei Bârseanu” Târnăveni

Șulea Andrei – Dumbrăveni

Szabo Timea – Liceul Teoretic „Andrei Bârseanu” Târnăveni

 

Premiul Editurii „Vatra Veche”

Geică Cristina – Colegiul National Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia

Premiul Editurii Astra Blaj

Lucaci Mădălina – Liceul Tehnologic Iacobeni

Premiul Editurii „Cezara Codruța Marica”

Rusu Roxana – Teoretic „Andrei Bârseanu” Târnăveni

Premiul Revistei „Vatra Veche”

Simina Bălan – Palatul Copiilor Bistrița

Premiul Bibliotecii Școala Ardeleană Blaj

Ghițiu Andreea – Liceul Teoretic „Petru Rareș” Tg. Lăpuș

Premiul Revistei „Astra Blăjeană”

Șchiau Răzvan – Liceul Tehnologic „Ștefan Manciulea” Blaj

Premiul Editurii CronoLogia Sibiu

Grosu Alexandra – Liceul Tehnologic Nr. 1 Luduș

Premiul Revistei „Discobolul”

Barna Ioana – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj

Premiul special: grupurilor de recitatori de la Clubul Copiilor Năsăud, Liceul Tehnologic „Timotei Cipariu” Blaj, elevei Trancău Raluca (Colegiul Național „HCC” Alba Iulia)

 

 

  1. Gimnaziu

 

Marele Premiu

Turdean Diana – Școala Gimnazială Cătina

Premiul Special:

Socaciu Alexia – Liceul Teoretic „Samuil Micu” Sărmașu

Lorinczi Francesca-Anamaria – Școala Gimnazială Nr. 13 Sibiu

Premiul I

Iordache Radu – Grupul Național Clubul Victorioșilor Târgoviște

Cenan Olivia – Școala Gimnazială Balda (Sărmaș)

Premiul al II-lea

Moldovan Andreea – Școala Gimnazială Cătina

Cozma Casian – Școala Gimnazială „Ioan Vlăduțiu” Luduș

Moldovan Andreea – Școala Gimnazială Cătina

Premiul al III-lea

Patricia Pop – Liceul Teoretic „Samuil Micu” Sărmașu

Toma Darius – Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Mențiuni:

Elena Molea – Grupul Național Clubul Victorioșilor Târgoviște

Valentina Biligan – Școala Gimnazială Cătina

Jucan Codruța – Liceul Teoretic „Samuil Micu” Sărmașu

Utiu Alina-Maria – Școala Gimnazială Cămărașu

Leoaca Maria Cristina – Școala Gimnazială Cămărașu

Premiul Editurii Astra Blaj

Varga Maia – Liceul Teoretic „Samuil Micu” Sărmașu

Marina Anca-Iustina – Școala Gimnazială Cămărașu

Premiul Revistei „Astra Blăjeană”

Mureșan Ioana – Școala Gimnazială Mociu

 

FELICITĂRI TUTUROR PARTICIPANȚILOR!

 

 

Am primit de la Maria Daniela-Pănăzan

IMG_9930IMG_9798

%d blogeri au apreciat: