Prima pagină > literature, PRESA > CONCURSUL NAȚIONAL ,,OCROTIŢI DE EMINESCU’’ – Ediţia a XV-a 24 ianuarie 2015, REZULTATE FINALE

CONCURSUL NAȚIONAL ,,OCROTIŢI DE EMINESCU’’ – Ediţia a XV-a 24 ianuarie 2015, REZULTATE FINALE


Asociaţiunea Transilvană pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român – ASTRA
Despărţământul ,,Timotei Cipariu’’ – Blaj
BLAJ, PIAŢA 1848, Nr. 11, cod 515400
Tel: 0258/711484 sau 0741091627, e-mail: astrablaj_silviapop@yahoo.com
CONCURSUL NAȚIONAL ,,OCROTIŢI DE EMINESCU’’
– Ediţia a XV-a
24 ianuarie 2015

Rezultate la secţiunea CREAŢIE

Membri ai juriului:
Aurel Pantea, președinte
Ion Buzași
Maria-Daniela Pănăzan
Silvia Pop
Claudia Oancea-Raica

Secțiunea Liceeni și studenți

POEZIE
Marele Premiu
Ștefănescu Cristian Emanuel – Liceul Teoretic „Dan Barbilian” Câmpulung Muscel

Premiul I
Buta Alessia Larisa Tiffany – Școala Națională de Gaz Mediaș
Trantescu Bianca Elena – Școala Națională de Gaz Mediaș
Bocșa Maria-Andreea – Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia

Premiul al II-lea
Drăgan Cristian Sebastian – Liceul „Toma N. Socolescu” Ploiești
Ivașcu Mădălina – Seminarul Teologic „Simion Ștefan” Alba Iulia
Sărășav Eva Delia – Școala Națională de Gaz Mediaș
Dobre Raluca – Mihaela – Casa de Cultură „I.L.Caragiale” Ploiești
Crețu Cosmin – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazu” Alba Iulia

Premiul al III-lea
Dumitrache Laurențiu Alin – Pitești
Suciu Nicolae – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita
Teutișan Lucia – Palatul Copiilor Bistrița
Clopotaru Roxana – Clubul Victorioșilor Târgoviște
Crișan Mălina Cristiana – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj
Danisa Maria Băeș – Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi” Dej

Mențiune:
Costea Mircea – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazu” Alba Iulia
Iorga Diana Maria – Colegiul Național „Mihai Viteazu” Sf. Gheorghe
Obedea Eduard – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita
Dălălău Andrei – Colegiul Național “A. P. Ilarian”, Târgu Mureș
Sanda Sorin – Colegiul Național Militar „Mihai Viteazu” Alba Iulia

Premiul Editurii ASTRA Blaj
Jeler Cristiana Ioana – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj

Premiul Editurii CronoLogia Sibiu
Dobocan Diana – Colegiul Național „George Barițiu” Cluj-Napoca

Premiul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
Nicoară Flavia Melania – Ocna Mureș

POEME ÎN PROZĂ
Premiul I
Andrecuț Alexandra Ionuța – Palatul Copiilor Bistrița

Premiul al II-lea
Lazăr Iulia – Colegiul Național „Horia, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia
Bodescu Ștefania – Palatul Copiilor Bistrița
Herța Dănuț – Liceul Teoretic „Petru Rareș” Tg. Lăpuș

Premiul al III-lea
Isailă Gabriela-Veronica – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj
Vrânceanu Oana – Palatul Copiilor Bistrița
Bălan Simina – Palatul Copiilor Bistrița

Mențiune:
Frățilă Raluca – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj
Căciulă Georgiana – Colegiul Național „M. Viteazul” Slobozia
Zburlea Diana Ariana – Liceul Pedagogic „Matei Basarab” Slobozia
Secțiunea Elevi de gimnaziu

POEZIE

Premiul I
Moldovan Ioana Ilinca – Palatul Copiilor Bistrița
Vintilă Ioana – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj
Goicea Tudor Andrei – Colegiul Naţional ,,Mihai Viteazul” Sf. Gheorghe

Premiul II
Turcu Ionuț – Liceul Teoretic „Pavel Dan” Turda
Găinaru George – Colegiul Național ,,Vasile Alecsandri” Galaţi
Horvat Elisabeta – Școala Gimnazială Nr. 5 Mediaș

Premiul III
Păun Florentina Ionela – Seminarul Teologic „Sf. Ioan Gură de Aur” Târgoviște
Bunea Teodora – Casa de Cultură „I. L. Caragiale” Ploiești
Fleacă Teodora – Școala Gimnazială Apoldu de Jos
Mustea Anda – Școala Gimnazială Cătina
Obedea Josepha – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita
Bobiș Vlad – Liceul Teoretic „Samuil Micu” Sărmașu

Mențiune
Bădăruță Hașigan Ionuț – Liceul Tehnologic ”Ioan Lupaș” Săliște

POEME ÎN PROZĂ

Premiul I
Sasu Sabina – Școala Gimnazială Nr. 18 Sibiu
Gal Păvăluc Miriam – Palatul Copiilor Bistrița

Premiul II
Mutulescu Iulia – Școala Gimnazială Nr. 18 Sibiu
Nicula Marco – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita

Premiul III
Muntean Georgiana – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita
Feldara Ștefania – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita
Rezultatele la secţiunea RECITARE DIN LIRICA EMINESCIANĂ

Membri ai juriului:
Nicolae Băciuț, președinte
Răzvan Ducan
Silvia Pop
Ana Hinescu

Secțiunea Liceeni
Marele Premiu
Danciu Iuliana – Colegiul National „Avram Iancu” Cîmpeni
Premiul I
Clopotaru Roxana – Clubul Victorioșilor Târgoviște
Jurj Andreea – Colegiul National „Avram Iancu” Cîmpeni
Cârjan Cristina – Casa de Cultură „I.L.Caragiale” Ploiești
Ioana Aida Lingu – Casa de Cultură „I.L.Caragiale” Ploiești
Dragos Burghelia, Bogdan Baciu – Colegiul Naţional „A. Papiu Ilarian” Târgu-Mureş

Premiul II
Laţiu Mădălina, Szabadoş Vasilica – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj
Dumitru Marian – Casa de Cultură „I.L.Caragiale” Ploiești
Blăjan Giulia – Liceul Teoretic „Samuil Micu” Sărmașu
Suciu Adela – Târnăveni
Pașca Mădălina – Colegiul National „Avram Iancu” Cîmpeni
Pataki Izabela – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj

Premiul III
Vasilca Dan, Rusu Roxana, Suciu Daniela – Târnăveni
Cărje Paul – Colegiul Național Militar „M. Viteazul” Alba Iulia
Notar Sabina – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita
Timiș Diana – Colegiul Național Militar „M. Viteazul” Alba Iulia
Mecea Miruna – Colegiul National „Avram Iancu” Cîmpeni
Todea Ioana – Colegiul National „Avram Iancu” Cîmpeni
Vasilca Dan – Târnăveni
Popa Denisa – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj
Rusu Roxana – Târnăveni

Mențiune
Nica Georgiana – Colegiul Tehnic „A. T. Laurian” Agnita
David Valentin – Liceul Teoretic „Samuil Micu” Sărmașu
Țigănilă Răzvan – Colegiul Național Militar „M. Viteazul” Alba Iulia
Raluca Ignat – Liceul Tehnologic „Stefan Manciulea” Blaj
Obrejan Denisa – Liceul Tehnologic „Stefan Manciulea” Blaj
Simionescu Antonia – Colegiul Național Militar „M. Viteazul” Alba Iulia
Suciu Alexandra – Liceul Tehnologic „Stefan Manciulea” Blaj
Czinczoc Andreea – Colegiul Național „I. M. Clain” Blaj

Premiul Special al Juriului
Ghițiu Andreea – Liceul Teoretic „Petru Rareș” Tg. Lăpuș

Premiul Tinereții
Marina Anca – Școala Gimnazială Cămărașu

Premiul Special al Centrului Cultural „Iacob Mureșianu”
Danciu Roxana – Liceul Teoretic „Petru Rareș” Tg. Lăpuș

Premiul Special al Bibliotecii „Școala Ardeleană” Blaj
Dumitru Marian – Casa de Cultură „I.L.Caragiale” Ploiești

Secțiunea Elevi de Gimnaziu

Premiul I
Turdean Diana – Școala Gimnazială Cătina
Moga Raluca – Școala Gimnazială „Ovidiu Iuliu Moldovan” Vișinelu
Mornea Corina – Școala Gimnazială „Ovidiu Iuliu Moldovan” Vișinelu
Leoca Maria – Școala Gimnazială Cămărașu

Premiul II
Uțiu Alina – Școala Gimnazială Cămărașu
Jucan Codruța – Liceul Teoretic „Samuil Micu” Sărmașu

Premiul III
Ungureșan Ioana, Turdean Diana – Școala Gimnazială Cătina

IMG_2306 ??????????AM PRIMIT DE LA MARIA-DANIELA PĂNĂZAN

Anunțuri
Categorii:literature, PRESA
  1. Niciun comentariu până acum.
  1. No trackbacks yet.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: